Sealey AB050SNW | High Tensile Setscrew, Nut & Washer Assortment M6 408pc
SKU: AB050SNW
Brand: Sealey
Professional Nuts & Bolts for Workshop and Trade Use
Key Features & Benefits
- 408pc Metric high tensile setscrew, nut and washer assortment.
- Supplied in a partitioned box.
- Grade 8.8 Setscrews to DIN 933.
- Steel nuts to DIN 934.
- Form A washers to DIN 125.
- Contents (Approximate Quantity): Setscrews; Diameter x Length – M6 x 16 (x50), M6 x 20 (x50), M6 x 25 (x20), M6 x 35 (x12), M6 x 50mm (x12), Nuts; M6 Steel (x144), Washers; M6 Flat Washer Form A (x120).
| Nett Weight |
1.51kg |
| Contents |
(Approximate Quantity) Setscrews; Diameter x Length; M6 x 16 (x50), M6 x 20 (x50), M6 x 25 (x20), M6 x 35 (x12), M6 x 50mm (x12), Nuts; M6 Steel (x144), Washers; M6 Flat Washer Form A (x120) |
| Gross Weight |
1.496kg |
| Packed Dimensions |
Height 140mm, Width 213mm, Depth 43mm |
Why Buy from Tanair Compressors?
Need help choosing the right product? Contact our team for expert advice.
🔧 Part of the Sealey Range
This model forms part of the Sealey range supplied by Tanair Compressors.
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Product”,
“name”: “Sealey AB050SNW | High Tensile Setscrew, Nut & Washer Assortment M6 408pc”,
“sku”: “AB050SNW”,
“brand”: {
“@type”: “Brand”,
“name”: “Sealey”
},
“additionalProperty”: [
{
“@type”: “PropertyValue”,
“name”: “Nett Weight”,
“value”: “1.51kg”
},
“@type”: “PropertyValue”,
“name”: “Contents”,
“value”: “(Approximate Quantity) Setscrews; Diameter x Length; M6 x 16 (x50), M6 x 20 (x50), M6 x 25 (x20), M6 x 35 (x12), M6 x 50mm (x12), Nuts; M6 Steel (x144), Washers; M6 Flat Washer Form A (x120)”
“name”: “Gross Weight”,
“value”: “1.496kg”
“name”: “Packed Dimensions”,
“value”: “Height 140mm, Width 213mm, Depth 43mm”