Sealey CAS22BSA │ John Guest® Brass Straight Adaptors
SKU: CAS22BSA
In stock — as of 7 May 2026
  • In Stock for Fast Dispatch
  • UK Delivery Available
  • Technical Support Available
  • Finance Options Available
Trusted Performance, Recommended by Tanair
SKU: CAS22BSA
Brand: John Guest
Compressed Air System Component for Reliable Workshop Use
Key Features & Benefits
  • VERSATILE – Can also be used for water movement not meant for human consumption.
  • CONNECTIVITY – Converts pipe end to male thread.
  • DURABLE – Brass Straight Adaptor Ø22mm x 3/4"BSPT.
Product Overview
Brass Straight Adaptor Ø22mm x 3/4"BSPT. Converts pipe end to male thread. Can also be used for water movement not meant for human consumption.
Ideal For
  • Compressed air system set-ups
  • Garage and workshop air lines
  • Service bays and maintenance areas
  • Professional trade environments
Specification
Nett Weight 0.13kg
Pack Qty 1
Pipe OD Ø22mm
Gross Weight 0.128kg
Packed Dimensions Height 33mm, Width 125mm, Depth 164mm
Additional Resources
Why Buy from Tanair Compressors?
🔧 Part of the John Guest Range
This model forms part of the John Guest range supplied by Tanair Compressors.
In-Stock Items
Multiple Items
Trade Counter Pickup
Back Orders and Out of Stock Items
UK Mainland Delivery Costs
Free Delivery Offer
Courier Information
Additional Charges for Delivery Outside UK Mainland
– The Scottish Highlands & Islands
– The Isle of Wight
– The Isle of Man
– Northern Ireland
UK Standard Delivery Details
Holiday Delivery Notice
We are unable to deliver on bank holidays, so please allow an extra working day for this.
Delivery Timing
Our Warranty Commitment:
To Better Assist You, Please Consider the Following Questions:
– Is your item experiencing faults or performance issues?
– Do you believe there is a legitimate warranty concern?
– How can our team assist you in resolving the issue?
Compressed Air Systems UK Introduction Brochure
bryan wright profile picture
bryan wright
20:29 04 Nov 25
Response from the owner 09:54 05 Nov 25
Jordan Hay profile picture
Jordan Hay
19:34 24 Oct 25
Response from the owner 11:17 27 Oct 25
Sam Cain profile picture
Sam Cain
10:29 11 Mar 25
Response from the owner 12:09 11 Mar 25
Richard Vinten profile picture
Richard Vinten
09:46 08 Jan 25
I can't recommend CAS UK enough.
They're a brilliant group of lads with a great work ethic and really easy to communicate with.
We'll 100% continue to use and recommend them.