Sealey CP40VBVKIT ⏐ Cordless Backpack Vacuum Kit SV20 Series 40V
SKU: CP40VBVKIT
Brand: Sealey
Professional One Battery Platforms for Workshop and Trade Use
The Sealey CP40VBVKIT ⏐ Cordless Backpack Vacuum Kit SV20 Series 40V is designed for dependable professional use. Part of the SV20 Series designed for the professional, offering heavy-duty, high performance, durable tools with lightweight composite designs for superior control and comfort.
Key Features & Benefits
- BATTERY POWERED – 40V motor powered by 2 x 20V batteries, delivering a higher output while remaining fully compatible with the SV20 Series power tool range (batteries must have the same Ah rating).
- PORTABLE – Wearable backpack vacuum for easy cleaning.
- EASY TO EMPTY – Lightweight tank features quick release clasps for ease of emptying.
- Package includes:
Product Overview
Part of the SV20 Series designed for the professional, offering heavy-duty, high performance, durable tools with lightweight composite designs for superior control and comfort. Supplied with 2 x 20V 4Ah batteries from the Sealey SV20 series. Wearable backpack vacuum for easy cleaning. Lightweight tank features quick release clasps for ease of emptying. Vacuum supplied with Crevice Nozzle, Brush Head, Hose Extension Tube, 1m Flexible Hose, HEPA Filter (x2), Dust Bag (x2).
| Nett Weight |
6.76kg |
| Gross Weight |
8.5kg |
| Packed Dimensions |
Height 550mm, Width 380mm, Depth 360mm |