Sealey SCW3160SPL ⏐ 160mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW3160SPL
Brand: Sealey
Professional Castor Wheels for Workshop and Trade Use
The Sealey SCW3160SPL ⏐ 160mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock is designed for dependable professional use. Extra-heavy-duty castor.
Key Features & Benefits
- Extra-heavy-duty castor.
- Non-marking polyamide/elastic wheel.
- Swivel plate castor with total lock brake system which locks the whole castor not just the wheel.
- Load Capacity: 300kg.
- Tread Width: 46mm.
Specification
| Load Capacity |
300kg |
| Nett Weight |
2.54kg |
| Castor Type |
Swivel with Total Lock System |
| Fixing Type |
Plate |
| Offset Size |
60mm |
| Overall Height |
200mm |
| Plate Hole Centre |
105 x 80/75mm |
| Plate Hole Diameter |
11mm |