Sealey SCW3200FP ⏐ 200mm Castor Wheel with Fixed Plate
SKU: SCW3200FP
Brand: Sealey
Professional Castor Wheels for Workshop and Trade Use
The Sealey SCW3200FP ⏐ 200mm Castor Wheel with Fixed Plate is designed for dependable professional use. Extra-heavy-duty fixed plate castor.
Key Features & Benefits
- Extra-heavy-duty fixed plate castor.
- Non-marking polyamide/elastic wheel.
- Load Capacity: 400kg.
- Tread Width: 46mm.
Product Overview
Extra-heavy-duty fixed plate castor. Non-marking polyamide/elastic wheel.
Specification
| Load Capacity |
400kg |
| Nett Weight |
2.25kg |
| Castor Type |
Fixed |
| Overall Height |
240mm |
| Plate Hole Centre |
105 x 80/75mm |
| Plate Hole Diameter |
11mm |
| Plate Size |
137 x 115mm |