Sealey SCW4100FPEM ⏐ 100mm Castor Wheel with Fixed Plate
SKU: SCW4100FPEM
Brand: Sealey
Professional Castor Wheels for Workshop and Trade Use
The Sealey SCW4100FPEM ⏐ 100mm Castor Wheel with Fixed Plate is designed for dependable professional use. Heavy-duty fixed plate castor.
Key Features & Benefits
- Heavy-duty fixed plate castor.
- Nylon wheel with cast aluminium core.
- Load Capacity: 200kg.
- Tread Width: 32mm.
Product Overview
Heavy-duty fixed plate castor. Nylon wheel with cast aluminium core.
Specification
| Load Capacity |
200kg |
| Castor Type |
Fixed |
| Overall Height |
128mm |
| Plate Hole Centre |
80 x 60mm |
| Plate Hole Diameter |
9mm |
| Plate Size |
100 x 84mm |
| Tread Width |
32mm |