Sealey SCW4125SPEM ⏐ 125mm Castor Wheel with Swivel Plate
SKU: SCW4125SPEM
Brand: Sealey
Professional Castor Wheels for Workshop and Trade Use
The Sealey SCW4125SPEM ⏐ 125mm Castor Wheel with Swivel Plate is designed for dependable professional use. Heavy-duty swivel castor.
Key Features & Benefits
- Heavy-duty swivel castor.
- Nylon wheel with cast aluminium core.
- Load Capacity: 230kg.
- Tread Width: 38mm.
Product Overview
Heavy-duty swivel castor. Nylon wheel with cast aluminium core.
Specification
| Load Capacity |
230kg |
| Castor Type |
Swivel |
| Fixing Type |
Plate |
| Offset Size |
35mm |
| Overall Height |
152mm |
| Plate Hole Centre |
80 x 60mm |
| Plate Hole Diameter |
9mm |
| Plate Size |
100 x 80mm |