Sealey SCW4125SPLEM ⏐ 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
SKU: SCW4125SPLEM
Brand: Sealey
Professional Castor Wheels for Workshop and Trade Use
The Sealey SCW4125SPLEM ⏐ 125mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock is designed for dependable professional use. Heavy-duty swivel castor with total lock.
Key Features & Benefits
- Heavy-duty swivel castor with total lock.
- Nylon wheel with cast aluminium core.
- Load Capacity: 230kg.
- Tread Width: 38mm.
Product Overview
Heavy-duty swivel castor with total lock. Nylon wheel with cast aluminium core.
Specification
| Load Capacity |
230kg |
| Castor Type |
Swivel with Total Lock |
| Fixing Type |
Plate |
| Offset Size |
34mm |
| Overall Height |
152mm |
| Plate Hole Centre |
80 x 60mm |
| Plate Hole Diameter |
9mm |
| Plate Size |
100 x 80mm |