Sealey START320 ⏐ Starter/Charger 320/45A 12/24V 230V
SKU: START320
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey START320 ⏐ Starter/Charger 320/45A 12/24V 230V is designed for dependable professional use. Heavy-duty starter/charger for professional garages, workshops or bodyshops.
Key Features & Benefits
- Max. Charge: 45A(30A EN).
- Max. Start: 320A(220A EN).
- 20A Max. Input (start).
- Battery Range: 30-500Ah.
- Polarity protected.
- Heavy-duty starter/charger for professional garages, workshops and bodyshops.
| Nett Weight |
18.42kg |
| Cable & Clamp Length |
2.1m |
| Output |
12/24V |
| Output Charge Peak(EN) |
45A(30A) |
| Output Start Peak(EN) |
320A(220A) |
| Battery Range |
30-500Ah |
| Input Charge |
5A |
| Input Start |
20A |