Sealey START560 ⏐ 12/24V Starter/Charger 560/95A 230V
SKU: START560
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey START560 ⏐ 12/24V Starter/Charger 560/95A 230V is designed for dependable professional use. Heavy-duty starter/charger for professional garages, workshops or bodyshops.
Key Features & Benefits
- Max. Charge: 95A(65A EN).
- Max. Start: 560A(360A EN).
- 44A Max. Input (start).
- Battery Range: 50-1000Ah.
| Nett Weight |
20.20kg |
| Cable & Clamp Length |
2.1m |
| Output Charge Peak(EN) |
95A(65A) |
| Output Start Peak(EN) |
560A(360A) |
| Battery Range |
50-1000Ah |
| Input Charge |
11.5A |
| Input Start |
44A |