Sealey START800 ⏐ 12/24V Starter/Charger 800/110A 400V
SKU: START800
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey START800 ⏐ 12/24V Starter/Charger 800/110A 400V is designed for dependable professional use. Heavy-duty starter/charger for professional garages, workshops or bodyshops.
Key Features & Benefits
- Max. Charge: 110A(75A EN).
- Max. Start: 800A(640A EN).
- 28A Max. Input (start).
- Battery Range: 20-1200Ah.
| Nett Weight |
46.20kg |
| Output Charge Peak(EN) |
110A(75A) |
| Output Start Peak(EN) |
800A(640A) |
| Battery Range |
20-1200Ah |
| Input Charge |
4A |
| Input Start |
28A |