Sealey SUPERBOOST150D ⏐ 6/12V Automatic Battery Charger & Maintainer 150A Starter/15A
SKU: SUPERBOOST150D
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey SUPERBOOST150D ⏐ 6/12V Automatic Battery Charger & Maintainer 150A Starter/15A is designed for dependable professional use. Automatic battery charger and starter, designed for charging, maintaining and boosting a variety of AGM (stop/start), GEL, lead acid and lithium LiFePO4 batteries up to 300Ah.
Key Features & Benefits
- INTUITIVE – digital display and 150A peak engine start function, makes this unit ideal for every workshop.
- FEATURES – overcharge, short circuit and reverse polarity protection.
- FAST CHARGE PROGRAM – for larger batteries.
- AUTOMATIC BOOST/ENGINE START FUNCTION – once 12V mode is selected and battery voltage is over 4V.
Product Overview
Automatic battery charger and starter, designed for charging, maintaining and boosting a variety of AGM (stop/start), GEL, lead acid and lithium LiFePO4 batteries up to 300Ah. Intuitive digital display and 150A peak engine start function, makes this unit ideal for every workshop. Features overcharge, short circuit and reverse polarity protection. Dedicated charging programs for AGM, GEL and conventional lead acid batteries with fully automated charging algorithms. Fast charge program for larger batteries. Automatic boost/engine start function once 12V mode is selected and battery voltage is over 4V. Portable design with carry handle and cable management system which allows the clips to be stored neatly away when not in use.
| Nett Weight |
4.43Kg |
| Cable & Clamp Length |
1.2m |
| Voltage |
230V |
| Output Charge |
6V – 2A, 12V – 2A(L)/15A(H) (15A LiFePO4) |
| Start Current |
2V – 75A (5s on 180s off) |
| Peak Current |
150A |