Sealey SUPERBOOST180 ⏐ 12/24V Starter/Charger 180/40A 230V
SKU: SUPERBOOST180
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey SUPERBOOST180 ⏐ 12/24V Starter/Charger 180/40A 230V is designed for dependable professional use. Combination unit capable of both charging batteries and providing boost power to help start vehicles with flat batteries.
Key Features & Benefits
- Max. Charge: 40A(25A EN).
- Max. Start: 180A(160A EN).
- 12/24V Output.
- Battery Range: 20-400Ah.
- Models feature easy-to-read ammeters and illuminated power switches.
Product Overview
Combination unit capable of both charging batteries and providing boost power to help start vehicles with flat batteries. Features easy-to-read ammeter and illuminated power switch. Dual output (12 and 24V) and circuitry is protected by a panel mounted fuse. Suitable for heavier garage use for engines up to 3L capacity. Built-in polarity protection.
| Nett Weight |
9.00kg |
| Cable & Clamp Length |
2m |
| Output |
12/24V |
| Output Charge Peak(EN) |
40A(25A) |
| Output Start Peak(EN) |
180A(160A) |
| Battery Range |
20-400Ah |
| Input Charge |
4.5A |
| Input Start |
15.5A |