Sealey SUPERSTART200D ⏐ 12/24V Starter 200A/Automatic Battery Charger 60A
SKU: SUPERSTART200D
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey SUPERSTART200D ⏐ 12/24V Starter 200A/Automatic Battery Charger 60A is designed for dependable professional use. Automatic battery charger and starter designed for charging and boosting a variety of AGM (stop/start), GEL, Lead Acid and lithium LiFePo4 batteries up to 600Ah.
Key Features & Benefits
- INTUITIVE – Digital display and 200A peak engine start function, makes this unit ideal for every workshop.
- SAFETY FEATURES – Overcharge, short circuit, and reverse polarity protection.
- MULTIPLE CHARGING PROGRAMMES – Three charging rates for both 12V and 24V systems.
Product Overview
Automatic battery charger and starter designed for charging and boosting a variety of AGM (stop/start), GEL, Lead Acid and lithium LiFePo4 batteries up to 600Ah. Intuitive digital display and 200A peak engine start function, makes this unit ideal for every workshop. Features overcharge, short circuit, and reverse polarity protection. Dedicated charging programs for AGM, GEL, conventional Lead Acid and Lithium batteries with fully automated charging algorithms. Three charging rates for both 12V and 24V systems. Portable design with handle for easy manoeuvrability around the workshop.
| Nett Weight |
16kg |
| Cable & Clamp Length |
2m |
| Output |
12/24V |
| Zero Voltage Charging |
No |
| Battery Support/DC Supply Mode |
No |
| Supply Current |
13A |
| Supply Voltage |
230V ~ 50Hz 13A (Max) |