Sealey SUPERSTART750E ⏐ 6/12/24V Battery Starter/Charger 750A
SKU: SUPERSTART750E
Brand: Sealey
Professional Battery Maintenance for Workshop and Trade Use
The Sealey SUPERSTART750E ⏐ 6/12/24V Battery Starter/Charger 750A is designed for dependable professional use. Suitable for charging 6V, 12V and 24V electrical systems and jump starting 12/24V vehicles.
Key Features & Benefits
- SUITABLE FOR – Suitable for charging 6V, 12V and 24V electrical systems and jump starting 12/24V vehicles.
- BATTERY CHARGING TYPES – Suitable for charging VRLA, GEL, AGM/EFB, Leisure and Lithium batteries (12V only).
- OTHER FEATURES INCLUDE – Also features alternator check and dedicated repair function.
Product Overview
Suitable for charging 6V, 12V and 24V electrical systems and jump starting 12/24V vehicles. Fully electronic, microprocessor-controlled charger with up to ten analysis and charge phases, including trickle/maintenance. Suitable for charging VRLA, GEL, AGM/EFB, Leisure and Lithium batteries (12V only). Featuring reverse polarity, short circuit, overcharge, overheat and overcurrent protection systems. BSU mode provides support for the battery during prolonged electronic diagnostic checks. Also features alternator check and dedicated repair function. Battery Charging Range up to 750Ah. Start Peak: 750A. Charge Peak: 70A.
| Nett Weight |
45kg |
| Cable & Clamp Length |
1.8m |
| Output |
6/12/24V |
| Start Peak |
750A |
| Battery Support/DC Supply Mode |
45A/13.5V |
| Voltage |
32A 230V |
| Battery range |
15-750Ah |
| Max Size Battery (Ah) full charge in 12hrs |
6V – 15-550Ah 12V – 15-750Ah 24V – 15-550Ah |