Sealey CP20VAVKIT │ SV20 Series 15L Cordless Handheld Ash Vacuum Cleaner Kit 20V Kit – 2 Batteries
SKU: CP20VAVKIT
Brand: Sealey
Professional One Battery Platforms for Workshop and Trade Use
The Sealey CP20VAVKIT │ SV20 Series 15L Cordless Handheld Ash Vacuum Cleaner Kit 20V Kit – 2 Batteries is designed for dependable professional use. Part of the SV20 Series designed for the professional, offering heavy-duty, high performance, durable tools with lightweight composite designs for superior control and comfort.
Key Features & Benefits
- Ideal for collecting ash/fire debris from fireplaces, stoves, wood burners, BBQs, grills and more.
- 150W Motor.
- 1m flexible metal lined suction hose allows the suction of ash up to 40°C(100°F).
- Easily switch to blow function via the outlet on top of the vacuum.
Product Overview
Part of the SV20 Series designed for the professional, offering heavy-duty, high performance, durable tools with lightweight composite designs for superior control and comfort. Ideal for collecting ash/fire debris from fireplaces, stoves, wood burners, BBQs, grills and more. Can clean up brickwork, plasterboard, sawdust and fine dust. 150W Motor provides suction. 1m flexible metal lined suction hose allows the suction of ash up to 40°C(100°F). Easily switch to blow function via the outlet on top of the vacuum. Includes HEPA filter with inner metal mesh preventing the leaking of ash/dust and a round aluminium nozzle.
Specification
| Gross Weight |
5.5kg |
| Packed Dimensions |
Height 330mm, Width 470mm, Depth 480mm |